Zamknij

Zabudowana czy wolnostojąca – jaką lodówkę wybrać do małej kuchni?

Na problematycznej liście znajduje się lodówka. Co może wpłynąć na ostateczną decyzję, który model najlepiej sprawdzi się w Twojej małej kuchni?

Lodówka do zabudowy, czyli model pozbawiony blatu oraz wykończonego frontu, stała się popularnym wyposażeniem kuchni utrzymanych w minimalistycznym, nowoczesnym lub rustykalnym stylu. Dzięki ukryciu sprzętu we wnęce i za szafką meblową (z drewna lub laminowanej płyty MDF), można utrzymać harmonijny i jednolity wystrój całego wnętrza. Jeśli zdecydowałeś się na zabudowanie innych urządzeń, również lodówka powinna zostać schowana.

Trzeba pamiętać jednak – model musi być dopasowany do wymiarów mebla, w którym ma zostać umieszczony, zwłaszcza gdy cała kompozycja jest robiona na zamówienie. Jednocześnie należy pamiętać, że wnęka pod zabudowę musi zapewniać swobodny przepływ powietrza, czyli być odpowiednio większa niż lodówka. Ponadto powinna posiadać specjalne kratki wentylacyjne oraz wzmocniony spód, który zdoła utrzymać ciężar wypełnionego jedzeniem i napojami sprzętu AGD. Takie zabiegi są niezbędne dla bezawaryjnego działania lodówki.

Wcześniej również należy ustalić lokalizację urządzenia, tak aby znajdowało się w bezpośrednim dostępie do gniazdka elektrycznego. Dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w model wyposażony w opcję obustronnego montowania drzwi. Taki system posiada np. chłodziarko-zamrażalka do zabudowy Amica BK316.3FA . Dzięki temu w dowolnej chwili będziesz mógł dopasować kierunek otwierania, tak aby zoptymalizować pracę w kuchni.

Wybierając lodówkę do zabudowy, musisz liczyć się też z tym, że są one mniejsze niż modele wolnostojące. To duży plus przy małej kuchni, ale rozwiązanie nie zda egzaminu w dużej rodzinie. Standardowo na jedną osobę przypada 120 l, a na każdą kolejną – dodatkowe 30 l. Pojemność użytkowa chłodziarki w opcji do zabudowy waha się od 85 do 215 l, a z kolei zamrażalnika od 10 do 90 l.

Ważny jest też Twój styl bycia. Jeśli należysz do osób rzadko stołujących się w domu czy robiących zakupy na bieżąco, wystarczy Ci model taki jak np. chłodziarka do zabudowy z komorą niskich temperatur Amica BM130.3 . W przypadku częstego gotowania i dużej rodziny sprawdzi się chłodziarko-zamrażarka. Ograniczeniem odnośnie wersji zabudowanej może być też cena oraz dodatkowe koszty związane z jej obudową.Za wyborem lodówki wolnostojącej do małej kuchni, oprócz niskiej ceny, przemawia przede wszystkim swoboda w ulokowaniu sprzętu. Można ją ustawić w dowolnym miejscu, pamiętając o tym, aby nie stała w pobliżu grzejnika, piekarnika czy innego źródła ciepła. Nie jesteś też ograniczony designem urządzenia. To pozwala lepiej zagospodarować małą przestrzeń. Dodatkowo, dzięki niecodziennemu kształtowi, barwie, ciekawie stylizowanym dodatkom czy sposobie otwierania może stać się największym atrybutem wnętrza. Przykładowo, chłodziarko-zamrażarka wolnostojąca Amica FY408.3 DFX posiada drzwi typu side-by-side (otwierane jak dwudrzwiowa szafka).

Ten typ lodówki sprawdzi się też w kuchni wąskiej, ale wysokiej. Atutem jest szerokie spektrum dodatkowych funkcji, np. taca szybkiego zamrażania, półka na butelki czy szuflada na warzywa. Takie rozwiązania posiada np. chłodziarko-zamrażalka wolnostojąca Amica FK338.6GBAA Integra Smart.
Po stronie minusów znajduje się konieczność wymiany na nową, gdy będziesz chciał zmienić wystrój kuchni lub gdy po prostu znudzi Ci się dany model. Z drugiej strony ma to praktyczny wymiar, bo modyfikacja aranżacji wnętrza nie wiąże się z koniecznością burzenia spójnej konstrukcji.

Ostateczny wybór między lodówką do zabudowy a wolnostojącą do małej kuchni sprowadza się zatem nie tylko do metrażu pomieszczenia, ale także potrzeb użytkowników oraz sposobu aranżacji wnętrza.