Zamknij

Czy rozmiar ma znaczenie: jak wysoka powinna być Twoja lodówka?

Spośród wielu modeli, które oferują najróżniejsze funkcje i opcje, ważnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest wysokość. Przedstawiamy kilka porad, jak idealnie dopasować wielkość lodówki do pomieszczenia.

Lodówka jest sercem całej kuchni i urządzeniem, z którego korzysta się właściwie bez przerwy. Dokładne przemyślenie tego zakupu jest więc kluczowe przy urządzaniu nowego aneksu kuchennego.

Gdzie zamrażalnik?

Najpopularniejszym typem lodówek, z jakim spotkać się można na co dzień, są wolnostojące chłodziarko-zamrażarki. To średniej pojemności urządzenia pasujące do niewielkich kuchni. Sprawdzają się one idealnie w mieszkaniach dla 2–3 domowników. Modele te najczęściej mają osobne zamrażarki umiejscowione na górze lub na dole i mierzą od 110 cm do 180 cm.

Przymierzając się do zakupu takiej lodówki, warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakie umiejscowienie zamrażarki będzie dla nas najwygodniejsze. Z reguły najlepszą opcją jest dolna zamrażarka z osobnymi drzwiami, dzięki której nie trzeba się schylać do codziennych produktów umieszczonych w chłodziarce. Komory takich zamrażarek są duże, a osobne otwarcie gwarantuje zachowanie stałej temperatury. Jeśli jednak nie korzystamy z mrożonych produktów zbyt często, lepszym wyborem będzie lodówka z mniejszą zamrażarką umiejscowioną na górze.


Duża lodówka dla dużej rodziny

Im liczniejsza jest ilość domowników, tym większe są ich wymagania, szczególnie jeżeli chodzi o pojemność lodówki. Planując taki zakup w czteroosobowej lub większej rodzinie, nie warto oszczędzać na miejscu, jakie trzeba przeznaczyć na urządzenie. Nie zawsze ma się możliwość wstawienia szerszej lodówki, dlatego jedynym wyjściem jest nadrobienie tego braku jej wysokością. Najwyższe dostępne lodówki Amica mierzą do 201 cm, a pojemność chłodziarki wynosi 266 litrów, tak jak w najnowszym modelu chłodziarko-zamrażarki wolnostojącej Amica FK3556.4GBDFZAA. Pomimo szerokości niecałych 60 centymetrów, jej łączna pojemność z zamrażarką wynosi 379 litrów, co gwarantuje wystarczająco dużo przestrzeni dla całej rodziny.

Jeżeli jednak ma się do zagospodarowania nieco więcej miejsca na lodówkę, warto pomyśleć o zakupie modelu Side by Side, który posiada dwie pary drzwi otwieranych skrzydłowo. Modele tego typu, jak na przykład wolnostojąca chłodziarko-zamrażarka FY418.4DFCX, charakteryzują się największą pojemnością sięgającą łącznie aż 460 litrów przy wysokości 181,5 cm. Taka lodówka z łatwością „wyżywi” wieloosobową rodzinę.

Lodówka w wersji mini

Nie zawsze potrzebujemy dużej i pojemnej lodówki, z której będziemy korzystać codziennie. Wakacyjny domek letni, który odwiedzamy kilka razy w roku, można wyposażyć w niewielką chłodziarkę. Zamrażarka, a raczej komora niskich temperatur, znajduje się wewnątrz urządzenia, przez co jego wysokość nie przekracza 100 cm i idealnie mieści się pod blatem. Jednym z pojemniejszych modeli, który wciąż oszczędza dużą ilość miejsca i energii, jest chłodziarka wolnostojąca z komorą niskich temperatur FM136.3AAA, działająca w klasie energetycznej A+++. Niewysoka i ekologiczna lodówka jest także doskonałym wyborem do wyposażenia kawalerki, gdzie stylowo można wkomponować ją w aneks kuchenny.

Wysokość lodówki wpływa przede wszystkim na jej pojemność i wygodę użytkowania. Właściwy wybór urządzenia decyduje o tym, czy w kolejnych latach będziemy z niego zadowoleni.