Zamknij

Czynniki wpływające na efektywność prania

Wybierając pralkę, należy zdać sobie sprawę z faktu, że na rezultat prania wpływ ma kilka zasadniczych elementów. Są nimi: detergenty, temperatura i czas prania, odpowiedni program, załadunek oraz mechanika. Ich suma i wzajemne korelacje mają wpływ na efektywność prania.

Nie da się parametrów tych rozdzielić ani w jakimś zakresie ograniczyć. Co więcej, każdy z nich ma swoją systematykę. Różne enzymy działają w różnych temperaturach, same programy mają różny czas i… różną temperaturę, a dozowanie proszku i ustawienia zależą od rodzaju tkanin. Do tego wszystkiego dochodzi szeroko pojęta mechanika prania, a więc przebieg programu oraz konstrukcja bębna i komory pralki. Jak widać, banalne pranie to proces dość złożony.

Detergenty

Istotą każdego prania jest odpowiedni detergent, usuwający plamy z ubrań. W jego składzie, oprócz wielu związków chemicznych, najważniejszym elementem jest substancja powierzchniowo czynna, która usuwa wszelkie cząstki brudu. Na rynku dostępne są różne formy środków chemicznych z aktywnymi enzymami – od proszków po detergenty w płynie czy kapsułkach. Są one również podzielone ze względu na kolorystykę odzieży, w tym do prania tkanin białych i kolorowych. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, zaleca się nanieść na tkaninę środek odplamiający albo wybielacz (do odzieży białej). Oprócz środków chemicznych należy stosować także płyny do zmiękczania, które używane są w ostatniej fazie płukania. Przyjmuje się, że kiedy użytkownik użył mniej detergentu do prania, temperatura, czas oraz oddziaływanie mechaniczne powinny zostać zwiększone.

Temperatura i czas prania

Podobnie należy czynić z temperaturą prania. Im jest ona wyższa, tym łatwiej usunąć plamę z tkaniny. Należy jednak pamiętać, że niektóre tkaniny mogą pod wpływem gorącej wody ulec zniszczeniu. Zbyt niska temperatura z kolei nie daje gwarancji idealnej czystości. Jak więc wyprać skutecznie bieliznę, biorąc pod uwagę, że konsumenci coraz chętniej piorą w 20-30°C lub nawet w zimnej wodzie,
 jednocześnie zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej i nie zniszczyć materiału? Jednym ze sposobów jest zwiększenie ilości detergentu. Należy tu jednak zachować ostrożność w dozowaniu, ponieważ zbyt duża ilość może nie zostać należycie wypłukana. Inny sposób to dobór odpowiednio długiego programu, który zagwarantuje idealną czystość odzieży przy niskim zużyciu prądu. Dobrą praktyką jest również sprawdzanie zaleceń producentów odzieży dotyczących prania i dostosowanie do nich ustawień pralki.

Odpowiedni program

Długie cykle prania przeznaczone są do odzieży silnie zabrudzonej, wymagającej przede wszystkim pozbycia się plam i zapewnienia higienicznej czystości. Z kolei krótkie programy trwające od kilkunastu minut do pół godziny służą do odświeżania odzieży. Aby zapewnić efektywność prania, należy więc ocenić stopień zabrudzenia tkanin i do niego dobrać program o odpowiedniej długości. Zastosowanie krótkiego programu w przypadku silnie zabrudzonych ubrań nie przyniesie efektu. Proces odplamiania, który odbywa się na skutek moczenia w detergencie i ocierania tkaniny o strukturę bębna, po prostu potrzebuje czasu. Dlatego zwiększenie ilości płynu lub proszku do prania nie rozwiązuje sytuacji. Problem można rozwiązać korzystając z dłuższego programu.

Załadunek

To, że kupujemy pralkę o możliwości załadunku np. 7 kg nie oznacza, że zawsze można wyprać w niej 7 kg odzieży. Pełny załadunek w pralce umożliwia tylko kilka programów. Pozostałe, szczególnie te specjalistyczne, przeznaczone do różnych rodzajów delikatnych tkanin, jak np. wełna oraz najkrótsze,
odświeżające odzież programy wymagają zdecydowanie mniejszej ilości odzieży w bębnie. Przekroczenie maksymalnego załadunku dla konkretnego programu sprawi, że pranie przebiegać będzie zbyt krótko oraz w zbyt małej ilości wody z detergentem. Dlatego należy sprawdzać, jaką maksymalną ilość odzieży rekomenduje producent pralki do określonego programu, aby pranie przebiegało poprawnie i dawało najlepsze efekty.

Mechanika prania

Jest bardzo istotnym czynnikiem w procesie prania odzieży, ponieważ to ona odpowiada za namacalne efekty działania samej pralki. Ruchy bębna i ocieranie się tkaniny o bęben są podstawą działania urządzenia. Mechanikę i tarcie może wspomóc specjalna struktura bębna, dodatkowe opcje zraszające lub rozprowadzające parę, bąbelki lub wodę z detergentem, rewersowe lub indywidualne ruchy bębna, a także prędkość jego pracy. Jeśli któryś z wyżej wymienionych czynników jest zmniejszany, mechanika powinna być zwiększona, aby skuteczniej radzić sobie z brudną bielizną. Choć mało się o tym mówi, na mechanikę prania wpływ mają także komponenty użyte do produkcji pralki czy suszarki, choćby te związane z wyważeniem pralki, jakością bębna, napędu czy konstrukcją samego wału i jego osi. Dlatego zawsze wybierać i polecać należy produkty dobrej jakości.