Zamknij

Czyść piekarnik bez wysiłku dzięki pyrolizie

Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas i nie wymaga dużych nakładów pracy. Mowa o pyrolizie.

Za skomplikowanie brzmiącym pojęciem, zamiennie używanym z pirolizą, kryje się technologia automatycznego czyszczenia z użyciem bardzo wysokich temperatur. Konkretnie jest to program, którego uruchomienie powoduje rozgrzanie wnętrza piekarnika do 500 stopni Celsjusza. Po wpływem takich temperatur wszelkie znajdujące się w nim zanieczyszczenia (brud, spalenizna itp.) nawet w trudno dostępnych miejscach zostają rozbite na cząsteczki i zamieniają się w popiół. Po zastosowaniu czyszczenia pyrolitycznego, Twoja rola ogranicza się do wytarcia wnętrza urządzenia po jego ostygnięciu za pomocą suchej szmatki, papierowego ręcznika lub gąbki. Ewentualnie, jeśli uznasz to za konieczne, możesz przetrzeć ściany i szybę zwilżoną ściereczką. Nie musisz używać detergentów.

Ważne jest, abyś przed uruchomieniem funkcji oczyszczania wykorzystującej wysokie temperatury powyciągał z piekarnika wszelkie przedmioty, które mogłyby zostać zniszczone pod wpływem nagrzania. Dotyczy to zarówno przetrzymanych w nim naczyń żaroodpornych, jak i blach czy chromowanych rusztów.

Masz dziecko i obawiasz się, że przez przypadek w trakcie działania funkcji wspomagającej oczyszczanie piekarnika może ono otworzyć drzwiczki i się poparzyć? Niepotrzebnie. Podczas pyrolizy wejście do urządzenia zostaje zablokowane, a drzwiczki, dzięki funkcji tzw. zimnej szyby, nie spowodują żadnych urazów. Takie rozwiązanie znajdziesz na przykład w piekarniku do zabudowy Amica Integra EBI 7542 AA pyro.
Sam proces pyrolizy trwa średnio 1-1,5 godziny w przypadku lekkich zabrudzeń, a do 2 godzin, gdy są one trudniejsze do usunięcia, np. zaschnięty tłuszcz. Aby zachować odpowiednią czystość i sprawność urządzenia, czynność warto powtarzać co około 2 miesiące, więc taka częstotliwość nie powinna znacząco wpłynąć na wysokość rachunków za prąd.

Na piekarnik z pyrolizą powinieneś się zdecydować, jeśli często przygotowujesz w nim posiłki lub gdy zależy Ci na przyjaznych dla środowiska rozwiązaniach. Będzie dużym ułatwieniem dla rodzin wielodzietnych, a dzięki braku konieczności używania dodatkowych detergentów sprawia, że piekarnik z opcją technologii wspomagającej oczyszczenie jest dobrym rozwiązaniem dla domu alergika.
Piekarniki z wbudowaną opcją samooczyszczenia za pomocą pyrolizy to zarówno proste urządzenia, jak również bardziej zaawansowane i eleganckie modele typu Amica Integra Smart EBI 712 104 AA pyro z przeznaczeniem do zabudowy.