Zamknij

Dziecko w kuchni. Sprawdź, jak zadbać o jego bezpieczeństwo


Kuchnia jest pomieszczeniem wymagającym szczególnej uwagi ze względu na szereg sprzętów i narzędzi, które mogłyby zrobić krzywdę naszemu maluchowi. Oto praktyczny poradnik przedstawiający podstawowe zasady bezpieczeństwa, wsparty doświadczeniem Agaty Legan, mamy dwóch synów i autorki bloga JJ & The Bear.

Kuchnia to miejsce, w którym dziecko nie powinno przebywać samo. By mieć pewność, że maluch nie wejdzie do wnętrza pomieszczenia bez Twojej wiedzy, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. W tym celu wykorzystać można specjalną, zamykaną bramkę, podobną do tej montowanej przy schodach, której pociecha nie będzie w stanie otworzyć samodzielnie. Równie ważne jest zabezpieczenie kuchennych mebli przed przypadkowym otwarciem. – W szufladach i drzwiach szafek zamontowaliśmy wewnętrzne blokady – mówi blogerka. – Identyczne umieściliśmy również w szafce z koszem na śmieci, bo z jakiegoś powodu nasze dzieci uwielbiają zaglądać do środka. Z czasem, ze względu na mojego młodszego synka, konieczne stało się również zablokowanie drzwiczek od zamrażarki.

Drobny sprzęt AGD również powinien posiadać cechy, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo.

Błędem, który popełnia większość rodziców, jest przechowywanie niebezpiecznych dla dziecka środków czystości w oraz dolnych szafkach lub pod zlewem. Niestety, maluchy są z reguły bardzo ciekawe, a kolorowe opakowania i specyficzne zapachy płynów jeszcze bardziej przyciągają ich uwagę. By nie doszło do zatrucia, schowaj środki czystości w wysokiej szafce, niedostępnej dla pociechy. – Chemikaliów w ogóle nie trzymamy w kuchni, tylko na wysokiej półce w łazience – tłumaczy Agata Legan.

Nie można zapominać także o przechowywaniu niebezpiecznych przyrządów kuchennych z dala od zasięgu dziecka. Zrezygnuj z trzymania noży w szufladach. Zainwestuj w magnetyczną listwę, którą zamontujesz nad blatem na odpowiedniej wysokości. – Wszystkie potencjalnie niebezpieczne kuchenne akcesoria trzymamy poza zasięgiem dzieci, ale w przypadku drewnianych szpatułek i pokrywek zrobiliśmy wyjątek. Koncertowanie na nich to zbyt duża frajda, by odbierać ją chłopakom – mówi blogerka.

Drobny sprzęt AGD również powinien posiadać cechy, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo. Sokowirówka, mikser czy blender muszą być wyposażone w funkcję blokady bezpiecznego zamknięcia, dzięki czemu maluch się nie skaleczy lub nie otworzy sprzętu w czasie jego pracy. Jako przykład wykorzystania takiego rozwiązania podać można robota wielofunkcyjnego Amica RK 5011.
Agata Legan przekonuje, że bezpieczeństwo dziecka musi być priorytetem zwłaszcza podczas korzystania z piekarnika i płyty grzewczej. – Kiedy byłam w pierwszej ciąży odnawialiśmy kuchnię, więc kupując kuchenkę mieliśmy na względzie również bezpieczeństwo dziecka i zwracaliśmy uwagę na to, by szyba piekarnika się nie nagrzewała, a kurki nie odkręcały zbyt łatwo. Trzeba je najpierw solidnie przycisnąć i dopiero przekręcić, czego nasze dzieci, na szczęście, jeszcze nie potrafią.

Sprzęty z serii Amica Pro Baby System zostały wyposażone w dodatkowe funkcje stworzone z myślą o maluchach przebywających w kuchni. Piekarniki mają stabilne prowadnice uniemożliwające wyślizgnięcie się gorącej blachy z rąk, a także system I-Cool Front, który utrzymuje na szybie piekarnika temperaturę 43 stopni C, dzięki czemu dziecko się nie poparzy. Kolejną przydatną funkcją jest blokada drzwi, którą można ustawić za pomocą pokrętła znajdującego się na froncie. Te wymogi spełniają piekarniki do zabudowy z linii Amica Integra.

Do piekarnika można dobrać bezpieczną płytę grzewczą z linii Pro Baby System. Należące do niej modele pozostają zimne w dotyku nawet podczas gotowania i są wyposażone w blokadę rodzicielską, włączaną z poziomu panelu sensorycznego. Do linii należą płyty indukcyjne, w tym m.in. Amica Inari PI7511S, płyta indukcyjna ze sterowaniem sensorowym Amica MPI6540TU oraz Amica Plug&Play PI6109LW.

Również zmywarka powinna mieć funkcje zapewniające dziecku bezpieczeństwo w kuchni. Jedną z nich jest Child Lock, czyli zabezpieczenie, które nie pozwoli otworzyć maluchowi wnętrza urządzenia ani spowodować zmiany programu. Taką gwarancję daje model Amica ZWM 646 IE.

Uwzględnione w artykule

Produkty