Zamknij

Estetyczna i praktyczna: kuchnia do zabudowy

Oba elementy można zainstalować w różnych miejscach tak, by ich użytkowanie było wygodne, a przestrzeń pomieszczenia wykorzystana możliwie jak najefektywniej.

Kuchnię do zabudowy można kupić w zestawie, jeśli mamy zamiar umieścić ją w klasycznej konfiguracji, tj. gdy płyta znajduje się na blacie tuż nad piekarnikiem wbudowanym w szafkę. Takie ułożenie jest koniczne, ponieważ wówczas pokrętła do sterowania palnikami zazwyczaj znajdują się na kuchence. Piekarnik i płyta dostępne w zestawie nie muszą mieć tego samego zasilania. Przykładowo, kuchnia do zabudowy Amica Integra GHI 85312 AA składa się z elektrycznego piekarnika i płyty z palnikami gazowymi.

Oba elementy można również kupić oddzielnie, co wprawdzie wiąże się z wyższą ceną , ale daje większą swobodę w aranżacji wnętrz. Jeśli często pieczesz, możesz zainwestować w wysokiej klasy piekarnik, np. z prowadnicami teleskopowymi, funkcją pyrolizy oraz obrotowym rożnem i połączyć go z tańszą, ceramiczną płytą o standardowych funkcjach. Z kolei gdy z piekarnika korzystasz wyłącznie okazyjnie, warto zainwestować w lepszej klasy płytę, na przykład indukcyjną, z możliwością połączenia pól grzejnych do przyrządzania potraw w brytfannie, opcją sterowania dotykowego lub polem szybko grzejnym , które emituje ciepło równomiernie na całej powierzchni.

Decydując się na piekarnik i płytę do indywidualnej instalacji, zyskujemy również większe pole do popisu pod względem aranżacji kuchni. W przypadku kuchenki zintegrowanej oba elementy muszą znaleźć się w tym samym miejscu, czyli w ciągu dolnych szafek, natomiast umiejscowienie osobnej płyty i piekarnika może być różne. Dobrym pomysłem jest zabudowa piekarnika w słupku, czyli na wysokości wzroku, dzięki czemu do wyjęcia potraw ze środka nie trzeba się schylać. To rozwiązanie zwiększa nie tylko wygodę, ale też bezpieczeństwo pieczenia, ponieważ utrudnia dzieciom dostęp do rozgrzanego piekarnika.

W tej sytuacji płyta grzewcza może znaleźć się na blacie w głównym ciągu mebli, ale to tylko jedna z możliwości. Jeśli w kuchni jest wyspa, można umieścić ją na niej, oczywiście uwzględniając konieczność montażu okapu sufitowego, co wchodzi w grę wyłącznie jeśli otwór wentylacyjny znajduje się nad nią. Jeśli wyspy nie ma, a blat jest krótki, warto szukać płyty o zmniejszonej szerokości. Rozwiązaniem skrajnym jest wybór modelu z dwoma polami grzejnymi, który zda egzamin w mieszkaniu singla lub osoby gotującej wyłącznie okazyjnie.

Kuchnia do zabudowy ma również znacznie większe walory estetyczne w porównaniu ze standardową kuchenką . Sprzęt tego typu można płynnie wkomponować w ciąg mebli, zachowując harmonię aranżacji, a ponieważ piekarniki zabudowane zazwyczaj mają minimalistyczne wzornictwo, będą pasować do wnętrz w różnym stylu. W jednolicie białej kuchni świetnie sprawdzi się piekarnik Amica Integra EBI 8564 W AA PROBABY z mleczną szybą i chowanymi pokrętłami, połączony z płytą indukcyjną Amica PI6112WTF w tym samym kolorze. Jednolicie czarny jest natomiast piekarnik Amica Zen Black Ebony, którego uchwyt wykonano z drzewa hebanowego.