Zamknij

Na przestrzeni dziesięcioleci, produkty Amica przeszły długą drogę, która pokazuje historię rozwoju firmy, zmian w technologii, podejściu do projektowania urządzań AGD i oczekiwań klientów. Jeszcze w połowie XX wieku we Wronkach produkowano kuchnie węglowo-gazowe.

Dzisiaj najbardziej zaawansowanymi piekarnikami można sterować smartfonem, a funkcjonalności samych urządzeń wykraczają daleko poza gotowanie i pieczenie. Piekarnik XXI wieku to urządzenie, które ma tak wiele zaawansowanych rozwiązań, że więcej łączy go z technologiami kosmicznymi niż urządzeniami, które od pokoleń znajdują się w każdym domu.

Czas na zmiany?

Na zmiany czegoś co znamy w praktycznie niezmienionej formie, składa się najczęściej kilka czynników i potrzeb. Wśród nich możemy wymienić oczekiwania dotyczące niezawodności, ergonomię użytkowania, coraz bardziej zaawansowane funkcje i technologie, łatwość eksploatacji, czy w końcu doznania estetyczne. Taką też drogę, wynikającą zarówno z potrzeb klientów, jak też możliwości firmy, przeszły produkty Amica.

Kuchnia w salonie

Kuchnia to miejsce, które coraz częściej staje się wizytówką całego domu. To tam spędzamy czas z rodziną i często także z przyjaciółmi. Trend łączenia kuchni z salonem miał ogromny wpływ na ich wygląd i sposób projektowania wnętrz. Niezależnie od rozplanowania wnętrza czy mebli, najważniejszym wyposażeniem każdej kuchni jest duże AGD. Poza funkcjami czysto użytkowymi, lodówka, kuchnia, okap czy płyta grzewcza, należą do tych urządzeń, które chociażby ze względu na swój rozmiar muszą stać się charakterystycznym punktem każdej kuchni. W ten sposób od czystej funkcjonalności i podstawowych funkcji poszczególnych urządzeń, przechodzimy do designu. To właśnie wygląd i charakter dużego AGD wpływa na ostateczny wygląd kuchni oraz… otwartego na kuchnię salonu. Sprzęt stanowi uzupełnienie designerskich mebli i to właśnie od niego zależy, czy ostatecznie wnętrze będzie stanowiło harmonijną całość, czy mieszankę nieumiejętnie pomieszanych stylów.

poza wyjątkowym designem, urządzenia mogą ze sobą wchodzić w interakcję

Użyteczny design

Design to nie tylko doznania estetyczne. Dla urządzeń AGD designem muszą być także rozwiązania, które są piękne, ale też użyteczne. Sprzęt AGD to kwintesencja designu wybitnie użytkowego. To myśl, która przyświecała Amice, kiedy rozpoczęła współpracę z CODE design. Obu firmom od początku zależało, żeby stworzyć linie piekarników i kuchni, które nie pozostawia klientów obojętnych wobec zastosowanych rozwiązań stylistycznych i funkcjonalnych. Projekt zaowocował stworzeniem m.in. charakterystycznych linii produktów: Zen, Fusion, Integra oraz IN.

Najbardziej zaawansowana technologicznie seria, Amica IN. wyróżnia się spośród innych tym, że poza wyjątkowym designem, urządzenia mogą ze sobą wchodzić w interakcję. Okap połączony z płytą indukcyjną dostosowuje automatycznie moc wyciągu i optymalizuje pochłanianie pary. Dodatkowo płyta pozwala także na sterowanie oświetleniem okapu. Piekarnik sterowany smartfonem, wyświetlacz pokazujący aktualną pogodę oraz umożliwiający przeglądanie przepisów kulinarnych, to tylko niektóre przykłady, które pokazują, że projektanci nowoczesnych urządzeń AGD zaczynają wykorzystywać potencjał jaki daje dynamicznie rozwijający się Internet Rzeczy.

Głośna premiera serii Amica IN., która miała miejsce na międzynarodowych targach IFA 2014 w Berlinie spowodowała, że nowa linia została zauważona przez klientów i media. Wydarzenie to przyczyniło się do sukcesu, jakim było przyznanie dla tej serii nagrody Red Dot Desing Award w 2015 r. Wcześniej w latach 2011 i 2012 jury konkursu nagradzało piekarniki Integra i Zen. Kolejnym wyróżnieniem była przyznanie prestiżowej iF Design Award 2015 za produkty linii Amica IN. Nagroda stanowi kolejny dowód na to, że urządzenia Amica należą do ścisłej czołówki europejskiej jeżeli chodzi o design, a wszyscy, którzy zdecydują się wyposażyć swoje kuchnie w nowoczesne piekarniki produkowane we Wronkach, staną się posiadaczami unikalnych produktów zarówno jeżeli chodzi o rozwiązania techniczne, jak i wzornictwo.