Zamknij

Oznaczenie, wyrażone symbolem litery alfabetu na etykiecie, mówi nam, czy dany sprzęt jest energooszczędny, a co za tym idzie przyjazny dla naszego portfela i środowiska.

Od A do G
Klasa energetyczna jest oznaczeniem informującym o skali rocznego zużycia prądu przez urządzenie w odniesieniu do z góry określonych norm wykorzystania energii. Na jego podstawie można określić, czy pralka lub telewizor są efektywne i energooszczędne. Klasy energetyczne, które można znaleźć w specyfikacji sprzętu AGD i RTV, są oznaczane literami od A do G, przy czym im bliżej początku alfabetu, tym bardziej energooszczędny jest sprzęt. Mówiąc prościej, sprzęt w klasie A zużywa najmniej prądu, a G – najwięcej. Klasa A, znajdująca się na szczycie skali, od 2010 r. ma 3 dodatkowe warianty dla lodówek, pralek, zmywarek i telewizorów. Są one oznaczone jednym, dwoma lub trzema plusami (A+, A++ i A+++). Sprzęt klasy A+ (np. pralka Amica AWX612D) jest oszczędniejszy o 25%, natomiast A++ (np. pralka Amica NAWI7102CL) nawet o 45% w stosunku do takiego samego urządzenia w klasie A. Modele klasy A+++ (np. pralka Amica EAWI7123CD) są najbardziej efektywne energetycznie.

Etykieta efektywności energetycznej

Informacje na temat zużycia prądu znajdują się na etykiecie efektywności energetycznej razem z innymi danymi na temat sprzętu, takimi jak marka i model, pobór innych zasobów naturalnych (np. wody), głośność pracy wyrażana w decybelach oraz wydajność niektórych funkcji (np. wirowanie czy suszenie). Zgodnie z prawem Unii Europejskiej taka etykieta musi być umieszczana na następujących sprzętach AGD i RTV: lodówkach i zamrażarkach, piekarnikach, kuchenkach elektrycznych, zmywarkach, klimatyzatorach, suszarkach do ubrań, okapach, odkurzaczach i telewizorach.
Skala klas jest widoczna w formie piramidy, na której szczycie znajdują się wariacje klasy A oznaczone na zielono. U podstawy najczęściej widnieje klasa G na czerwonym pasku, jednak w przypadku pralek i zmywarek zakres kończy się na literze D. Czarna strzałka znajdująca się po prawej stronie etykiety wskazuje, jaką klasę energetyczną ma dane urządzenie. Pralki i zmywarki powinny posiadać dwie etykiety energetyczne – ogólną oraz wskazującą na efektywność wirowania lub suszenia (w obu wypadkach w skali od A do G).
Wysoka klasa energetyczna wyraźnie podnosi cenę, ale też jakość urządzenia, dlatego warto wybierać sprzęty możliwie najwyższej klasy. Większy, jednorazowy wydatek w dłuższej perspektywie przekłada się na niższe zużycie energii i oszczędności na rachunkach za prąd.