Zamknij

Lodówka królową kuchni: jak dobrać ją do wnętrza?

Właśnie dlatego przy wyborze tego sprzętu design odgrywa równie ważną rolę, jak zaawansowana technologia chłodzenia. Jaka lodówka będzie ozdobą kuchni?

Nowoczesne wzornictwo i materiały sprawiły, że nie chcemy już ukrywać drzwi lodówki za panelami meblowymi, ale coraz chętniej je odsłaniamy, by cieszyły oko metalicznym chłodem lub błyskiem lustrzanych wykończeń. Zabudowa przestaje się liczyć również w kontekście coraz bardziej zaawansowanych funkcji, w które wyposażane są lodówki najwyższej klasy. Na drzwiach najnowszych modeli marki Amica znajdziemy lustrzany panel sterowania, który umożliwia ustawienie temperatury wewnątrz zamrażarki i chłodziarki oraz obsługę funkcji lodówki, takich jak Wakacje, Party czy Super Chłodzenie.

Razem lub osobno: lodówka w dwóch odsłonach

Wraz ze zmianami stylu życia przekształceniom ulega również przestrzeń, w której gotujemy. Królestwo smakoszy przestaje być marginesem domu, stając się jego sercem, dlatego kuchnie są bardziej przestrzenne, między innymi za sprawą otwierania ich na salony. Duża kuchnia daje większe możliwości w zakresie zarządzania przestrzenią, w której zmieścimy więcej sprzętów. Z tego faktu wynika rosnąca popularność lodówek Side by Side, łączących pełnowymiarową chłodziarkę z zamrażarką. Modele tego typu mają czworo drzwi i pozwalają na przechowywanie znacznie większych ilości jedzenia, które dzięki wydzieleniu zamrażarki jest również lepiej dostępne.

Ciekawą alternatywą dla modeli tego typu jest wybór dwóch indywidualnych sprzętów, które można ustawić obok siebie lub umieścić w różnych częściach kuchni. Z myślą o takim rozwiązaniu powstały wolnostojące modele chłodziarki Amica FC3616.3DFX i zamrażarki Amica FZ2916.3DFX, stworzone pod hasłem „Wyjątkowe razem, jak i osobno”. Ich wymiary są standardowe, ale pojedyncze drzwi bez podziałów sprawiają, że prezentują się lekko i smukło. Chłodziarkę i zamrażarkę zaprojektowano z myślą o ich zestawianiu, dlatego zadbano również, by ich drzwi były identyczne. Równie dobrze będą się prezentować w różnych częściach kuchni, tworząc we wnętrzu estetyczną klamrę. Chłodziarka może znaleźć się w pobliżu płyty grzewczej oraz zmywarki, a zamrażarka obok kuchennej spiżarni, stanowiąc jej naturalne przedłużenie.


Stalowy szyk czy błysk czerwieni?

Równie ważna jak swoboda aranżacji, jest możliwość dopasowania wyglądu lodówki do wnętrza kuchni. Czasy absolutnej dominacji białych frontów to już przeszłość. Dziś coraz chętniej wybieramy chłodziarko-zamrażarki w kolorze stali, będącej synonimem wysokiej jakości i nowoczesności. Modele tego typu świetnie odnajdują się we wnętrzach minimalistycznych i współgrają z różnymi wykończeniami i barwami. Stalowa klasyka jest w modzie, ale urządzając kuchnię warto rozważyć również inne alternatywy. Amica oferuje lodówki z czarnymi, białymi lub czerwonymi szklanymi drzwiami oraz frontami w barwie bieli lub inoxu.

Gładkie, błyszczące wykończenia modeli z serii Integra Smart prezentują się niezwykle elegancko i sprawiają, że lodówka staje się ozdobą wnętrza. Wspomniane modele wyposażono także w ergonomiczne uchwyty oraz inoxowe wykończenia szklanych półek, dzięki czemu ich wnętrze również prezentuje się świetnie. Dbałość o detale niewidoczne na pierwszy rzut oka dotyczy również oświetlenia. We wspomnianych lodówkach jest ono ledowe, dzięki czemu wszystkie produkty są świetnie widoczne i bardziej atrakcyjne wizualnie, co podkreśla chłodny odcień światła.

Lodówka to obowiązkowy element wyposażenia kuchni i jej wyróżnik, dlatego wybierając model dla siebie trzeba uwzględniać sposób, w jaki będzie prezentować się we wnętrzu. Chcąc ją wyeksponować pamiętajmy, że miejsce jej umieszczenia nie powinno zaburzać ciągu technologicznego, który decyduje o łatwym i szybkim przyrządzaniu posiłków. Z drugiej strony jednak, najważniejszym projektantem kuchni jest każdy z nas, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by zerwać ze schematem i urządzić kuchnię z własnych marzeń.