Zamknij

Na co zwracać uwagę przy wyborze pralki?Podstawowe parametry, na które trzeba zwracać uwagę to wielkość, energooszczędność oraz funkcje.

Pralki zasadniczo dzielimy na ładowane od przodu oraz od góry. Pierwsze zazwyczaj mierzą 60 cm głębokości oraz szerokości i mieszczą średnio 6-8 kg prania. Modele ładowane od góry mają ok. 40 cm szerokości przy zachowaniu tej samej głębokości, a ich pojemność wynosi 5-7 kg. Na rynku znajdziemy również modele slim, czyli klasyczne pralki ładowane od przodu o zmniejszonych wymiarach, jak np. TAW 6123 LSW, o głębokości 40,5 cm i ładowności 6 kg.


Klasa energetyczna pralki decyduje o jej energooszczędności – im jest wyższa, tym lepiej. Najlepsze są te z oznaczeniem od A+ do A+++, przy czym modele o klasie A+++ zużywają do 20% mniej prądu i do 30% mniej wody niż A+, są ciche i zapewniają wyższą jakość prania nawet w bardzo niskich temperaturach (już w 30°C), dzięki czemu ogrzanie wody pochłania mniej energii. Równie dobre rezultaty dają pralki w klasie A++, takie jak np. model TAW6122LSW.

Prędkość wirowania powinna być jak najwyższa i standardowo wynosi od 800 do nawet 1400 obrotów na minutę (np. DAW8143DSiBTO). Obroty powinno się dopasowywać do typu tkanin – grube (koce, narzuty, jeans) będą wymagać większej prędkości, natomiast cienkie i delikatne mniejszej. W przypadku zużycia wody szukajmy najniższej wartości, która waha się między 39 l do nawet 50 l na jeden cykl. Głośność powinna być niska i w przypadku cichych modeli wynosi 54-57 dB w trakcie prania, jak w modelu Amica DAW8143DSiBTO.


Szerokie spektrum programów pozwala dbać o rożne typy tkanin i zabrudzeń, a ich liczba waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu, wśród których poza standardowymi znajdziemy m.in. funkcję prania parowego SteamTouch, dzięki któremu ubrania mają znacznie mniej zagnieceń (np. w modelu Amica DAW8143DSiBTO), Programy Antyalergiczne, programy z bardzo krótkim czasem trwania Programy Express oraz Programy specjalistyczne jak Fitness, Outdoor czy Koszule. O jakości prania decydują również zastosowane technologie, które m.in. zapobiegają utracie detergentu (funkcja AquaBall), równomiernie rozprowadzają go po odzieży (pranie deszczowe) i umożliwiają czyszczenie w minimalnej ilości wody.

Na ilość i typ programów wpływa rodzaj sterowania pralki, który dzielimy na mechaniczny, czyli z użyciem pokrętła oraz elektroniczny, gdy korzystamy z cyfrowego wyświetlacza. Druga opcja pozwala na bardziej precyzyjny dobór programów i indywidualne dostosowywanie ich właściwości.

Znajomość parametrów ułatwi ocenę wartości pralki i podjęcie decyzji w sytuacji, gdy wahamy się między kilkoma modelami. Cena pralki nie musi decydować o jej jakości, ale warto pamiętać, że na podwyższenie kosztów zakupu wpływają wszystkie niestandardowe cechy, w tym np. design i kolor, który może zwiększać estetykę urządzenia, ale nie jakość prania.