Zamknij

Na co zwracać uwagę przy wyborze pralki?Podstawowe parametry, na które trzeba zwracać uwagę to wielkość, energooszczędność oraz funkcje.

Pralki zasadniczo dzielimy na ładowane od przodu oraz od góry. Pierwsze zazwyczaj mierzą 60 cm głębokości oraz szerokości i mieszczą średnio 6-8 kg prania. Modele ładowane od góry mają ok. 40 cm szerokości przy zachowaniu tej samej głębokości, a ich pojemność wynosi 5-7 kg. Na rynku znajdziemy również modele slim, czyli klasyczne pralki ładowane od przodu o zmniejszonych wymiarach, jak np. Amica AWX610D Navigator X głęboka na 41,6 cm i o ładowności 6 kg.


Klasa energetyczna pralki decyduje o jej energooszczędności – im jest wyższa, tym lepiej. Najlepsze są te z oznaczeniem od A+ do A+++, przy czym modele o klasie A+++ zużywają do 20% mniej prądu i do 30% mniej wody niż A+, są ciche i zapewniają wyższą jakość prania nawet w bardzo niskich temperaturach (już w 30°C), dzięki czemu ogrzanie wody pochłania mniej energii. Równie dobre rezultaty dają pralki w klasie A++, takie jak Amica EAWM6102SL lub model Amica AWG6122SD o podobnej funkcjonalności w wersji slim.

Prędkość wirowania powinna być jak najwyższa i standardowo wynosi 800-1200 obrotów na minutę, choć bywa większa. Obroty powinno się dopasowywać do typu tkanin – grube (koce, narzuty, jeans) będą wymagać większej prędkości, natomiast cienkie i delikatne mniejszej. W przypadku zużycia wody szukajmy najniższej wartości, która waha się między 39 l do nawet 50 l na jeden cykl. Głośność powinna być niska i w przypadku cichych modeli wynosi 55-57 dB w trakcie prania, jak w modelu Amica EAWI6102SL.


Szerokie spektrum programów pozwala dbać o rożne typy tkanin i zabrudzeń, a ich liczba waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu, wśród których poza standardowymi znajdziemy m.in. łatwe prasowanie, pranie ubrań dziecięcych i należących do alergików (np. Amica AWB510D) czy funkcję opóźnionego startu, która pozwala odroczyć rozpoczęcie pracy w czasie. O jakości prania decydują również zastosowane technologie, które m.in. zapobiegają utracie detergentu (funkcja Aqua Ball np. w pralce Amica EAWI7123CD), równomiernie rozprowadzają go po odzieży (pranie deszczowe) i umożliwiają czyszczenie w minimalnej ilości wody.

Na ilość i typ programów wpływa rodzaj sterowania pralki, który dzielimy na mechaniczny, czyli z użyciem pokrętła oraz elektroniczny, gdy korzystamy z cyfrowego wyświetlacza. Druga opcja pozwala na bardziej precyzyjny dobór programów i indywidualne dostosowywanie ich właściwości.

Znajomość parametrów ułatwi ocenę wartości pralki i podjęcie decyzji w sytuacji, gdy wahamy się między kilkoma modelami. Cena pralki nie musi decydować o jej jakości, ale warto pamiętać, że na podwyższenie kosztów zakupu wpływają wszystkie niestandardowe cechy, w tym np. design i kolor, który może zwiększać estetykę urządzenia, ale nie jakość prania.