Zamknij

Obalamy mity na temat suszarek do ubrań

Na początku może wydawać się zbędnym wydatkiem, ale z czasem okazuje się świetną inwestycją. Wokół jej stosowania narosło sporo mitów, z którymi spróbujemy się rozprawić.

Mit: Suszarki niszczą odzież

Fakt: Jeśli użytkujemy suszarkę zgodnie z zaleceniami, przestrzegając sposobu wkładania ubrań, ich rodzaju i ilości, nie musimy martwić się o zniszczenie odzieży. Co więcej, regularnie suszone ubrania z wełny mniej się mechacą, a te już zmechacone, wyglądają lepiej, bo suszenie pozwala pozbyć się puchu i meszków z tkanin. Jeżeli stosujemy się do zasad, nie trzeba też się martwić, że rzeczy zbiegną się w praniu. Przed włożeniem ubrania do suszarki należy jednak sprawdzić, czy na metce nie ma znaku zakazującego suszenia – przekreślonego koła wpisanego w kwadrat. Podobnie jak w przypadku pralki, zaszkodzić ubraniom może tylko niewłaściwe użytkowanie urządzenia.

Mit: Suszarki marnują prąd

Fakt: Podobnie jak wszystkie urządzenia AGD, suszarka potrzebuje do działania energii elektrycznej, co nie oznacza, że z zasady znacząco zwiększy nasze rachunki. Suszarki pobierają mniej prądu od pralek w przeliczeniu na jeden cykl, a jeśli wybierzmy model o wysokiej klasie energetycznej (co najmniej A+), znacząco obniżamy zużycie energii. Poza tym, z suszarki nie trzeba korzystać przy każdym praniu i przez cały rok. W sezonie zimowym jest użytkowana znacznie bardziej intensywnie, ale w letnim, gdy ubrania schną szybciej, można używać jej rzadziej. Duży pobór prądu łączymy z długim czasem suszenia, co też nie jest regułą. Suszarka ma różne programy, a z drugiej strony często jest wyposażona w czujnik wilgotności, na podstawie której może skrócić czas pracy.

Mit: Proces suszenia jest głośny

Fakt: Suszarka rzeczywiście może być głośniejsza od pralki, jednak często różnice są minimalne. Przykładowo, głośność suszarki Amica EMADP82LCW wynosi 69 dB, natomiast pralki z tej samej linii (Amica EMAWP8123LCLDW) – 54 dB w czasie prania i 74 dB podczas wirowania.


Mit: Suszarka gniecie ubrania

Fakt: Zazwyczaj ubrania wyjęte z suszarki wymagają prasowania, ale podobnie dzieje się ze zwykłą pralką. Jeśli chcemy to ułatwić, warto wybrać model z funkcją Mniej Zagnieceń, która w przypadku urządzeń Amica włączą się automatycznie, jest aktywna przez 30 minut i może uzupełniać wszystkie programy suszenia. Niemal każda suszarka ma również opcję ułatwiającą prasowanie, która pozostawia ubrania lekko wilgotne, dzięki czemu zdecydowanie szybciej doprowadzimy je do porządku.

Mit: Suszarka to zbędny wydatek

Fakt: Zwykłe suszenie nic nie kosztuje, więc po co inwestować w suszarkę elektryczną – mógłby zapytać sceptyk. Nie da się ukryć, że suszarka to dodatkowy koszt, ale korzyści z nią związane stosunkowo łatwo to rekompensują. Przede wszystkim pranie jest gotowe do założenia bardzo szybko (od 1 do maksymalnie 2 godzin), a na zwykłe schnięcie, zwłaszcza zimą, trzeba czekać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Tak łatwe suszenie jest nieocenione również w dużych rodzinach, gdy dziecięce ubrania brudzą się niemal na bieżąco i nie zawsze możemy czekać na to, aż wyschną naturalnie.

Suszarka to inwestycja, która gwarantuje wygodę i oszczędność czasu, dlatego jeśli pierzemy często i w dużych ilościach, z pewnością jest warta rozważenia.