Zamknij

Parowe możliwości, czyli zdrowa dieta

Powodów jest kilka: większa dostępność modeli parowych, ich przystępna cena, a także – co najważniejsze – właściwości, które wpływają na nasze zdrowie i higieniczność sprzętów.

Parowe gotowanie znane było tysiące lat temu. Zasada była prosta, należało podgrzać wodę do temperatury wrzenia i ustawić nad gotującym się naczyniem jakieś sito, bambusowy kosz lub perforowaną blachę. Wtedy właśnie nasi przodkowie odkryli działanie pary wodnej, która dodała kolejną metodę przygotowania żywności. Wynalezienie szybkowaru zrewolucjonizowało świat, a był to rok 50. XIX w. Później skonturowano parowary, które na kilku poziomach pozwalały gotować żywność. W latach 90. ubiegłego stulecia z kolei, skonturowano zaś pierwszy piekarnik parowy.

Co zawdzięczamy parze?
Dzisiejsze metody gotowania parowego w odróżnienia od protoplastów, mimo, iż bardziej zaawansowane technicznie, mają podobne właściwości. Przede wszystkim para przyczynia się do zachowania wartości odżywczych w produktach. Nie ma mowy, aby podczas obróbki termicznej „uciekły z produktu” cenne minerały, witaminy i wszelkie składniki odżywcze. To jedna z głównych cech pary. Dodatkowo, para wpływa na walory smakowe produktów. Mięso jest soczyste, nie rozpada się tak, jak w przypadku gotowanego w wodzie. Podobnie rzecz dzieje się z warzywami czy owocami. Ponadto, gotując takie warzywa jak paprykę czy fasolkę zachowujemy nawet o ponad 30 proc. więcej witaminy C, niż w przypadku gotowania w wodzie. Dodatkową zaletą obróbki termicznej w sposób parowy jest zachowanie koloru produktu. Proszę zauważyć, że gotując kalafiora w wodzie, po wyciągnięciu staje się on blado żółtawy. Gotując na parze, mamy pewność że kolor będzie zdrowo biały, jak być powinien. Podobnie ma się sprawa z brokułem. W wodzie warzywo traci kolor, co można zauważyć po barwie wody. Gotując na parze warzywo będzie idealnie zielone, prawie jak świeży produkt przyniesiony z ogródka.

Modne gotowanie

Nie bez kozery portale lifestylowe i magazyny o tematyce zdrowotnej i sportowej mówią, że gotowanie za pomocą pary jest modne. Jednak kiedy moda przemija, skutki działania pary wodnej w naszym organizmie mogą zostać na dłużej. Zamiast śledzić aktualne trendy życia, warto podejść do tematu racjonalnie. Para wodna jest najzdrowszym źródłem obróbki termicznej dla naszego organizmu. Gotowane w ten sposób produkty są lepiej trawione, a składniki odżywcze szybciej i skuteczniej przyswajane (przypomnijmy: są one dostarczane w większych ilościach!). Warto zastanowić się dlaczego w szpitalach i klinikach leczniczych głównymi produktami przy posiłku są warzywa i mięso gotowane na parze. Państwa ocenie pozostawiamy także rady lekarzy i dietetyków, którzy proponują przejście na tzw. dietę parową, czyli wyeliminowanie potraw smażonych i pieczonych, na rzecz dań gotowanych na parze. Może to dobry czas na zmiany?


Pieczenie w piekarniku parowym
Na rynku dostępne jest pełne spektrum piekarników parowych oraz urządzeń do gotowania na parze. O ile we wszelkiego typu parowarach i urządzeniach do gotowania naparze nie można używać funkcji grzewczych (grzałka górna, dolna, grill), w przypadku piekarników parowych już tak. Takie konstrukcje pozwalają na przygotowanie idealnego dania, bez wykluczania pary wodnej która jest sprzymierzeńcem chrupkości i soczystości mięsa czy ryby jednocześnie. Para wodna podczas pieczenia nawilża mięso i sprawia, że produkt się nie wysusza. Soki i aromaty mięsa nie wyparują, więc zostaną w nim – ulepszając efekt przygotowanego dania. Co ważne, pieczenie w piekarniku parowym tak naprawdę nie wymaga stosowania tłuszczów, co jest kolejnym „za” dla takiego urządzenia.
Producenci piekarników parowych polecają także pieczenie pieczywa. W tradycyjnym piekarniku pieczywo byłoby idealnie spieczone od góry i oczywiście optymalnie dopieczone w środku. Jednak piekarniki parowe mają tę przewagę, że para wodna wnika w głąb ciasta i namacza je tworząc bardziej pulchne i wilgotne ciasto, usprawnia dzięki temu proces wyrastania. W ten sposób mamy pewność, że chleb, bułki a nawet wybrane ciasta (np. drożdżowe lub tarty) będą miękkie w środku, a bardzo chrupkie (tak być powinno) z zewnątrz. Reasumując, odpowiednia wilgotność prawie każdego pieczonego produktu jest kluczem do sukcesu wielu szefów kuchni i ich dań.


Para wodna jest najzdrowszym źródłem obróbki termicznej dla naszego organizmu. Gotowane w ten sposób produkty są lepiej trawione, a składniki odżywcze szybciej i skuteczniej przyswajane

Higiena to podstawa
Inną właściwością pary wodnej jest jej łatwość rozpuszczania zabrudzeń, na co wskazują prawa fizyki i to, że na brud oddziałuje: albo użyty detergent, albo wysoka temperatura wody. Temperatura wrzenia jest także czynnikiem bakteriobójczym. Stąd funkcje czyszczenia parą w tego typu modelach są niemal standardem – para wodna ma ogromne właściwości higieniczne.