Zamknij

Do wyboru mamy kilka rodzajów sprzętu, które różnią się nie tylko wyglądem, ale funkcjami i przeznaczeniem. Oto krótki, przydatny przewodnik.

Okap podszafkowy

Z pewnością jeden z najpopularniejszych rodzajów okapów, którego główną zaletą jest niska cena. Okap szafkowy (np. model Amica OSC621) jest uniwersalny i jak sama nazwa wskazuje – montujemy go bezpośrednio pod szafką. Istnieje też możliwość, by przymocować go do ściany. Jego cechą charakterystyczną jest składany daszek ze szkła. Ze względu na to, że jest niewielki, sprawdzi się przede wszystkim w wąskiej kuchni. Nie poleca się okapu podszafkowego do wnętrz o dużej powierzchni, ponieważ takie sprzęty cechują się małą wydajnością, przez co nie wszystkie zanieczyszczenia mogą zostać wchłonięte.

Okap teleskopowy

Okap teleskopowy to rozwiązanie do zabudowy dla osób, które chcą, by wnętrze utrzymane było w jednym stylu i kolorystyce. Sprzęt ukryty za szafką uruchamia się poprzez jego wysunięcie, a gdy chcemy go wyłączyć, wystarczy wsunąć go do środka. Tam też znajdują się opcje sterowania i możliwość włączenia oświetlenia. Szafka może służyć także do przechowywania naczyń kuchennych. Okap teleskopowy (np. Amica OTC614BG) ze względu na dyskretny montaż nada się świetnie do kuchni połączonych z salonem, nie zaburzając ogólnej estetyki pomieszczenia.

Okap kominowy

Okap kominowy (np. Amica OKC957S), nazywany zamiennie przyściennym, montuje się bezpośrednio przy ścianie nad kuchenką. Jego wyróżnikiem jest charakterystyczny długi przewód kominowy, za którym znajduje się rura pochłaniająca nieprzyjemne zapachy, przez co decydując się na tego rodzaju sprzęt nie mamy możliwości zamontowania nad nim dodatkowej szafki. Okapy kominowe cechują się atrakcyjnym designem, więc umiejętnie dobrane do wnętrza mogą być jego ozdobą.

okapy_modele

Okap wyspowy

Główną zaletą okapów wyspowych jest to, że są mocowane do sufitu, więc można je ulokować w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Sprawdzą się we wnętrzach ze specjalnie wydzieloną wyspą przeznaczoną do przyrządzania potraw – montowane są bezpośrednio nad kuchenką. Podobnie jak okapy kominowe, składają się z rury odprowadzającej i podstawy urządzenia, na której ulokowane są mechanizmy umożliwiające sterowanie. Sprzęty tego typu mają duże rozmiary, ale rekompensatą jest niezwykle nowoczesny design. W parze z atrakcyjnym wyglądem idzie niestety względnie wysoka cena sprzętu.

Okap meblowy

Okap meblowy (np. Amica OMS515I) daje możliwość dostosowania sprzętu do wystroju panującego we wnętrzu. Sprzęt montuje się w górnej szafce lub w zabudowie dolnej. Może być zainstalowany bezpośrednio nad wyspą kuchenną lub przypominać kominek. Możliwości wykorzystania jest wiele – wszystko zależy od pomysłu i projektu wnętrza. Okap meblowy poleca się dla kuchni nowoczesnych. Spodoba się osobom, które stawiają na nieszablonowe i oryginalne rozwiązania.Uwzględnione w artykule

Produkty