Zamknij

Praktyczny minimalizm: kuchnia bez górnych szafek

Na pierwszy rzut oka jej funkcjonalność jest dyskusyjna, ponieważ w imię estetyki eliminuje połowę przestrzeni do przechowywania. Jak ją zaaranżować, by była nie tylko piękna, ale też praktyczna?Skoro świadomie rezygnujemy z górnych szafek, dolne muszą być jak najbardziej funkcjonalne. Z tego względu warto zdecydować się na meble nieco głębsze niż standardowe, wykorzystujące każdy element przestrzeni znajdującej się przy podłodze. Bardziej praktyczne od typowych szafek są samo domykające się szuflady typu cargo, które dają łatwy dostęp do całej przestrzeni przechowywania i mogą zostać zamontowane nawet we wnękach o szerokości zaledwie 15 centymetrów. Głębokość szafek wpływa na wielkość blatu, na którym dzięki temu możemy umieścić kilka rzeczy normalnie chowanych w szufladach. Na widoku mogą pozostać na przykład noże, przyprawy czy kubki. Rzeczy przechowywane na blacie będą eksponowane, dlatego, podobnie jak designerski czajnik elektryczny Amica KO 2011, powinny cieszyć oko estetycznym wyglądem. Przy takiej aranżacji warto pomyśleć o zamontowaniu nad blatem relingu z wieszakami i magnetycznej listwy na noże.


Pojemność dolnych szafek zwiększy wybór kompaktowych sprzętów kuchennych. Zamiast kuchenki o standardowej szerokości 60 cm, można postawić na 50-centymetrowy model o identycznej funkcjonalności, na przykład Amica 58IE2.320HTab(Xv). Miejsce zaoszczędzi również węższa zmywarka do zabudowy, taka jak Amica ZZM 447 E o szerokości zaledwie 45 cm z miejscem na 10 kompletów naczyń.

Kuchnia bez górnych szafek daje pole do artystycznego popisu, ponieważ wolna przestrzeń wręcz prosi się o ozdobienie.

Kuchnia bez górnych szafek nie wymaga kompromisów w większych pomieszczeniach. W tym wypadku warto pomyśleć o wstawieniu wyspy, która posłuży nie tylko do przechowywania, ale też gotowania, ponieważ można w nią wkomponować piekarnik oraz płytę grzewczą. Kuchnie inne niż liniowe, na planie liter L lub U, czyli z zabudową na trzech ścianach, mają więcej dolnych szafek, w których można zmieścić wszystkie niezbędne urządzenia i elementy wyposażenia. W przypadku układu tego typu funkcjonalność kuchni poprawiają też szafki narożne, które odpowiednio zagospodarowane (na przykład karuzelą) zdecydowanie zwiększą przestrzeń do przechowywania.

Jeśli wielkość kuchni na to pozwala, utracone miejsce zrekompensuje wysoki regał ustawiony przy innej ścianie, świetny na przykład do eksponowania codziennej zastawy lub pełniący rolę spiżarni.


Kuchnia bez górnych szafek daje pole do artystycznego popisu, ponieważ wolna przestrzeń wręcz prosi się o ozdobienie. Kafelki, płyty ze szkła lub pleksiglasu, wzorzysta tapeta, malowane dekoracje, a nawet obrazy – wybór zdobień należy do Ciebie.


Uwzględnione w artykule

Produkty