Zamknij

Prostota, harmonia i funkcjonalność – najważniejsze zalety wzornictwa ZEN.

„ZEN to nie rodzaj ekscytacji, ale koncentracja na codziennych czynnościach” – cytat japońskiego mistrza ZEN Shunryu Suzukiego przyświeca designerskim założeniom urządzeń Amica z linii Zen. W ich myśl produkty mają przede wszystkim służyć człowiekowi i dopasowywać się do jego oczekiwań oraz potrzeb.

HARMONIA

Wzornictwo ZEN zakłada, że sprzęty nie dominują w przestrzeni, ale funkcjonują w pełnej harmonii z otoczeniem i użytkownikiem, dzięki czemu przygotowywanie kuchennych posiłków jest proste i przyjemne. Wygląd piekarników do zabudowy oraz okapów tworzących linię ZEN został podporządkowany tym zasadom. Minimalistyczne sprzęty mogą funkcjonować w dowolnej, nie tylko nowoczesnej aranżacji, zestawione z meblami i dodatkami w różnym stylu oraz kolorze. Przykładowo, piekarnik Amica ZEN White Birch z brzozowym uchwytem będzie pasował do rustykalnej kuchni, natomiast okap kominowy Amica ZEN Black sprawdzi się w ultranowoczesnym wnętrzu.

Proste wzornictwo jest nie tylko uniwersalne, ale też ponadczasowe i opiera się sezonowym trendom w projektowaniu.

PROSTOTA

Słowem-kluczem do zrozumienia designu ZEN jest wyciszenie, którego estetycznym wyrazem jest minimalistyczny, wręcz ascetyczny wygląd sprzętów. Ich powierzchnia jest gładka i jednolita, a przyciski, pokrętła oraz oznaczenia zostały uproszczone lub zamaskowane. Tym zasadom podporządkowany został wygląd piekarnika ZEN, wykonanego ze stali nierdzewnej, z drewnianym uchwytem (z brzozy, dębu lub hebanu), frontem wykończonym matowym szkłem i chowanymi pokrętłami. Zgodne połączenie różnych materiałów podkreśla estetyczną harmonię, a wykorzystanie drewna oraz neutralnych barw to wyraźny ukłon w kierunku estetyki japońskiej. Minimalistyczny okap ZEN również jest prostą, ascetyczną bryłą z niewielkimi przyciskami oraz wyświetlaczem w kolorze wykończenia, dzięki czemu jego forma pozostaje spójna.

FUNKCJONALNOŚĆ

Sprzęty z linii ZEN, czyli piekarnik oraz okap, wyróżnia nie tylko wzornictwo, ale również parametry techniczne. Piekarnik do zabudowy w klasie energetycznej A został wyposażony w opiekacz, teleskopowe prowadnice i dwie nieprzywieralne blachy. Jego oświetlenie jest podwójne, a wnętrze pokrywa łatwo czyszcząca emalia. Potrójne, szklane drzwi typu I Cool Front pozostają chłodne niezależnie od temperatury panującej wewnątrz piekarnika. Z kolei okap mogący pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza wyposażono w 3 aluminiowe filtry tłuszczu, wentylator potrafiący funkcjonować w 5 trybach, elektroniczny wyświetlacz, sterowanie typu soft touch oraz wskaźnik nasycenia filtrów i funkcję czasowego wyłączenia. Zalety wzornictwa ZEN zostały docenione przez kapitułę Red Dot Design Awards, czyli najbardziej prestiżowych nagród designerskich na świecie. W 2012 roku piekarnik ZEN, jako pierwszy polski produkt w historii, zdobył wyróżnienie Best of the best, przyznawane za najwybitniejsze osiągnięcia w świecie designu. Wcześniej tę nagrodę otrzymywały m.in. produkty marek Apple, BMW czy Porsche.