Zamknij

Wybieramy kuchnię wolnostojącą

By czas spędzony na przyrządzaniu potraw był udany, niezbędny jest wyspecjalizowany sprzęt dobrej klasy. Oto kilka rad pomocnych przy wyborze kuchni wolnostojącej.

Gaz czy prąd?

Pierwszym kryterium przy wyborze kuchni wolnostojącej jest rodzaj zasilania. Urządzenie może być gazowe, elektryczne lub gazowo-elektryczne, co przekłada się odpowiednio na wady i zalety każdego z rozwiązań. Prawdą jest, że kuchenki gazowe tracą popularność ze względu na to, że w nowych mieszkaniach instalacja elektryczna stopniowo wypiera gazową. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa – brak dopływu gazu eliminuje ryzyko eksplozji lub zatrucia czadem.

Kuchnie wolnostojące dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów – od klasycznej czerni, przez subtelne srebro po tradycyjną biel, więc dopasowanie sprzętu do wystroju wnętrza nie jest wcale takie trudne. Najbardziej powszechnym rozmiarem urządzeń tego typu są kuchnie wolnostojące o wymiarach 50 i 60 cm. Zdarzają się również bardziej wyspecjalizowane modele o szerokości 90 cm, jednak ich popularność nie jest zbyt duża.

Rodzaj płyty grzewczej

Decydując się na kupno kuchni wolnostojącej mamy do wyboru kilka rodzajów płyt grzewczych – elektryczną, gazową, gazowo-elektryczną lub indukcyjną.
Wybierając kuchenkę gazową gotowanie odbywa się na palnikach gazowych. Na powierzchni dostępne są z reguły 4 pola grzejne razem z rusztem, gdzie jeden to palnik turbo odznaczający się znacznie większą mocą, służący do szybkiego podgrzewania. Przy tych urządzeniach warto zwrócić uwagę, czy kuchnia wolnostojąca posiada zapalarkę do gazu, dzięki czemu nie trzeba używać np. zapałek.
Płyty elektryczne posiadają pola grzewcze w kilku rozmiarach więc łatwo dopasować je do różnych wielkości garnków. Warto pamiętać, że przy tego typu kuchniach wolnostojących pola grzewcze nie stają się od razu zimne – potrzebują czasu, by ostygnąć. Ciepło resztkowe może być wykorzystywane do dogrzewania potrawy bez konieczności włączania prądu. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lepiej zdecydować się na kuchnię z palnikami gazowymi lub płytą indukcyjną, gdzie po wyłączeniu zasilania powierzchnia staje się zimna, co eliminuje ryzyko poparzeń.

Klasa energetyczna

W przypadku kuchni elektrycznych lub gazowo-elektrycznych ważnym parametrem jest klasa energetyczna oznaczana literami od A do G. Jeśli rachunki za prąd nie są nam obojętne, decydujmy się na urządzenia z klasą energetyczną A lub B, ponieważ cechują się najmniejszym zużyciem prądu.

Przydatne funkcje

Przy zakupie wymarzonej kuchni wolnostojącej, która będzie nam towarzyszyć w przyrządzaniu smakowitych potraw, warto też zwracać uwagę na przydatne funkcje, które ułatwiają użytkowanie i skracają czas gotowania Jedną z nich mogą być chowane pokrętła, które pomogą w utrzymaniu czystości urządzenia. Znajdziemy je np. w modelu Amica 514IE3.319TsDpHbJQ(W). Sprzymierzeńcem w czyszczeniu sprzętu będą też wkłady katalityczne zatrzymujące tłuszcz. Są wymienne, co znacznie wpłynie na komfort użytkowania sprzętu.

Nie należy zapominać o funkcji elektrycznego rożna obrotowego, jak w przypadku modelu Amica 514GcE3.43ZpTsKDAQ(XXL), który umożliwia przyrządzanie chrupiących i soczystych dań mięsnych. Pomocnym narzędziem jest też termoobieg rozprowadzający gorące powietrze po całym urządzeniu. Dzięki temu potrawy można piec krócej i w niższych temperaturach. Do rozmrażania ryb i innego rodzaju mrożonek sprawdzi się specjalnie dedykowana do tego funkcja dostępna np. w modelu Amica 614IE3.369TsDpHbQ(XXL).
Mając na względzie nasze bezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę na prowadnice teleskopowe, dzięki którym wysuwanie nawet tych ciężkich blach będzie łatwe i bezproblemowe. Znajdziemy je m.in. w modelu Amica 57GE3.33HZpTaDpAQ(XX). Komfort użytkowania poprawi także wyświetlacz ze sterowaniem elektronicznym, który umożliwia m.in. zaprogramowanie odpowiedniej temperatury czy czasu pieczenia.

Co wybrać?

Przy wyborze kuchni wolnostojącej nie kierujmy się tylko i wyłącznie ceną – na względzie powinniśmy mieć też komfort użytkowania i koszty związane z eksploatacją. Tradycjonalistom bardziej przypadnie do gustu kuchnia wolnostojąca zasilana gazem, natomiast osoby spędzające mało czasu w kuchni pokochają indukcję.