Zamknij

Zabezpieczenia stosowane w pralkach

Prawidłowa eksploatacja urządzenia zależy od nas samych, a także od... systemów zabezpieczających urządzenie przed różnymi niepożądanymi czynnikami. Nie tylko uchronią one mieszkanie przed wyciekiem wody, ale i zabezpieczą samo urządzenie przed poważniejszą usterką.

Coraz mniej mówi się dziś o problemach związanych z wyciekami wody i zalaniami mieszkań przez pralkę. Dzieje się tak dlatego, że niemal wszyscy producenci wyposażyli swoje pralki w elementy zabezpieczające przed wypływem wody w sytuacji awaryjnej. Najlepsi z nich zapewniają nawet dożywotnią gwarancję działania takich zabezpieczeń, a w razie zalania pokryją koszty remontu zarówno mieszkania użytkownika, jak i lokalu sąsiada.

Zabezpieczenia przed zalaniem w pralkach

Producenci stosują kilka systemów ochrony przez zalaniem. Pierwszym z nich jest tzw. AquaStop - zabezpieczenie na wężu odcinające wodę w razie awarii. W praktyce wąż dopływowy skonstruowany jest podwójnie. Wewnętrznym wężem dopływa woda do pralki, ale jeśli z różnych przyczyn dojdzie do awarii węża, np. pęknie pod wpływem ciśnienia lub zagięcia, woda zaczyna przedostawać się do węża zewnętrznego. Ten z kolei podłączony jest do systemu zapadkowego. W razie awarii ciśnienie wody zwalnia element zaworu, a sprężyna zamyka dopływ wody. Podobnie działają węże z elektrozaworem, tyle że tu dopływ wody zamykany jest elektrycznie.

Innym zabezpieczeniem przed zalaniem jest zastosowanie czujnika umieszczonego w najniższym punkcie pralki (tzw. waterproof). Zasada działania jest bardzo prosta. Na dnie pralki umieszczona jest mała kostka, wyglądająca jak gąbka. Specjalny materiał w kontakcie z wodą (nawet kilkoma kroplami)
zaczyna się rozszerzać. Kiedy rozszerzy się do odpowiedniego poziomu, styki systemu uwalniają się, powodując zamknięcie dopływu wody do pralki.

Warto również wiedzieć, że pralki wyposażone są w tzw. presostat, który kontroluje poziom wody w urządzeniu i w razie potrzeby uruchamia pompę do pozbycia się jej nadmiaru.

Zabezpieczenie przed utratą detergentu

Ważnym zabezpieczeniem dla użytkownika w obszarze dozowania i ekonomii środków piorących jest zastosowanie popularnego systemu kulowego (tzw. AquaBall). Eliminuje on wydostawanie się detergentu do kanalizacji. Należy wiedzieć, że po wypłukaniu detergentów z szuflady mieszanina wody oraz środka piorącego osiada na dnie bębna. Po wypompowaniu wody dochodzi do sytuacji, że nie do końca wykorzystany detergent trafia w nadmiarze także do odpływu kanalizacyjnego. Aby temu zapobiec, producenci stosują kulowy zawór, który wygląda jak swoista piłeczka. Zastosowana w odpływie zmniejsza powierzchnie odpływową i blokuje wypompowywanie detergentu. To sprawia, że jakość prania jest lepsza, a użytkownik nie musi martwić się o to, że detergent nie zostanie wykorzystany w całości. Inną metodą jest zastosowanie systemu mieszania detergentu jeszcze przed wstępnym wprowadzeniem go do bębna. Po kilku minutach, kiedy detergent został całkowicie wymieszany, mieszanina zostaje wpompowana do bębna.

Dodatkowe praktyczne zabezpieczenia

Producenci stosują także kilka innych zabezpieczeń, które przy długim użytkowaniu rzeczywiście mogą być bardzo praktyczne. Jednym z nich jest ThermoGlass czyli ultrazimne drzwi pralki. Podczas prania szklane okno nagrzewa się. Rodziny z dziećmi powinny szczególnie zwracać uwagę, aby pociecha nie dotykała okna, ponieważ mogłoby to spowodować lekkie oparzenie. Aby temu zapobiec, producenci stosują osłonę z poliwęglanu, która obok walorów estetycznych, posiada również właściwości izolujące.

Nie zapominajmy także o blokadzie drzwi. Producenci stosują dwa rodzaje blokad: termiczne i elektromagnetyczne. Efekt działania jest ten sam, jednakże przewagą blokady elektromagnetycznej jest możliwość natychmiastowego otwarcia drzwi tuż po zakończeniu cyklu prania (funkcja Szybki Dostęp), a także w trakcie, gdy użyta zostanie funkcja pauzowania programu.

Niektóre pralki posiadają również zabezpieczenie przed powstawaniem zbyt dużej ilości piany i jej wyciekiem przez szufladę na środki piorące. Gdy nadmiar piany zostaje wykryty, pralka zatrzymuje się i neutralizuje pianę poprzez dodatkowe płukanie.

Warto wspomnieć również o systemie kontrolującym wyważenie wsadu. Jeśli pranie w bębnie rozłoży się nierównomiernie, wówczas system reaguje poprzez próbę optymalnego rozłożenia odzieży, zredukowanie prędkości wirowania lub uniemożliwienie wirowania (należy wówczas ręcznie rozłożyć odzież i ponownie uruchomić wirowanie). W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do uszkodzenia pralki i zagrożenia dla otoczenia.