Z dala od siebie

Pokoloruj Wielkanoc wspólnie z dziećmi!

Wielkanoc to wyjątkowy czas. Pełen radosnego oczekiwania, wzmożonych aktywności domowych oraz przygotowywania tradycyjnych potraw.

Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy, ze względu na obecną sytuację, będą jednak różnić się od tych, które tak dobrze znamy. Pomimo braku możliwości spotkania z rodziną czy bliskimi, pamiętajmy, by do nich zadzwonić i wesprzeć miłym słowem.

Szczególną uwagę poświęćmy jednak tym, których możemy mieć blisko siebie. Zaprośmy ich do wspólnych przygotowań świątecznych. W szczególności zaangażujmy do tego dzieci. Nie wiesz w jaki sposób? Mamy dla Ciebie parę propozycji.

Matka z dwójką dzieci w króliczych uszach i z pędzelkami w ustach

Inspiracje na świąteczne dekoracje

Inspiracje na świąteczne dekoracje! Świąteczną atmosferę budują wydobywające się z kuchni zapachy, roześmiane dzieci oraz kolorowe zajączki, króliczki, pisanki… Tego aspektu nie możesz pominąć! Zrezygnuj jednak z tych sklepowych, które co roku powielasz. Zaproś swojego malucha do wspólnej zabawy – malowanek, kolorowanek, wycinanek, czy nawet origami. Nadajcie razem waszej przestrzeni świątecznego twista. Stwórzcie fenomenalne dekoracje na wielkanocny stół i razem pokolorujcie te Święta.

Jeśli natomiast chcecie podjąć wielkanocne wyzwanie i pochwalić się przygotowanymi ozdobami, weźcie udział w facebookowym konkursie. Szczegóły oraz regulamin znajdziecie tutaj.

Króliczki z origami

Do ich stworzenia wystarczą wam kolorowe kartki. Złóżcie je według instrukcji zaprezentowanej w filmie i cieszcie się kolorowymi zwierzaczkami kicającymi pomiędzy potrawami. Jeśli twój maluch ma problemy z samodzielnym składaniem, działajcie wspólnie! Nie zapomnijcie przy tym o uśmiechach oraz dobrej zabawie!

Żółty i biały króliczki z origami na czerwonym tle

Kolorowe pisanki

Przygotowując ciasto, pamiętaj, aby zachować wydmuszki! Nie możesz przecież zapomnieć o pisankach! Zamiast rozbijać jajka, stwórz małe otwory na górze i dole, a jego zawartość wydmuchaj do osobnego naczynia. Wspólnie wybierzcie kolorowe farbki i pędzelki, a następnie przystąpcie do pracy. Możecie pokusić się o doklejenie dodatkowych elementów, np. zajęczych uszu. Zaangażuj do tego wszystkich członków rodziny. Możesz też ogłosić konkurs na najpiękniejszą i najbardziej kreatywną pisankę!

Trzy jaja na dłoni z tekturowymi uszami i namalowanymi pyszczkami królików

Ozdoby na okna

Wręcz maluchowi wycięte wcześniej z papieru jajko oraz kredki, pastele, farbki, kolorową krepę – wszystko, co znajdziecie w papierniczych zasobach. Jeśli młody artysta ceni indywidualizm, niech stworzy pisanki według własnego pomysłu. Możecie także skorzystać z elementów dostępnych w szablonie.

Okno będzie prezentować się jeszcze bardziej świątecznie, jeśli obok jajek znajdą się kwiatki! Wytnijcie elementy z szablonu i sklejcie. Nie pozostaje nic innego jak umieścić je na oknach i napawać się pięknym widokiem!

Dłonie dziecka składające papierowe ozdoby w kształcie jaj i piskląt

Kreatywne jajka

Świąteczne gotowanie przynosi najwięcej satysfakcji i radości, jeśli odbywa się z udziałem dzieci. Oczywiście większość kuchennych aktywności musi zostać wykonana bez ich udziału ze względu na bezpieczeństwo, ale mamy dla Ciebie fantastyczne rozwiąznie.

Ugotowane jaja w kształcie króliczków na talerzu

Ugotowane na twardo jajka obierz, przekrój na pół, a następnie przygotuj w miseczkach następujące dodatki:

  • pokrojoną na małe prostokąty paprykę
  • groszek cukrowy
  • gałązki szczypiorku
  • goździki lub ziele angielskie

Razem z maluchem rozpocznijcie tworzenie zajączków. Ich wygląd zależy wyłącznie od Waszej kreatywności.

Wierszyk na śniadanie

Nic tak nie wzrusza rodzica, jak dziecko recytujące wiersze. Zaproponuj pociechom zorganizowanie potajemnej niespodzianki dla reszty domowników. Po zakończeniu wielkanocnego śniadania nastąpi uroczysta recytacja, a emocje – nie do opisania!

„Obudziły się pisanki” D. Gellner
Obudziły się pisanki
wielkanocnym rankiem
i wołają:
- Patrzcie! Tu na stole
same niespodzianki!
Bazie srebrno – białe
i baranek mały.
Ten baranek
ma talerzyk,
skubie z niego
owies świeży
A baby pękate
w cukrowych fartuchach
Śmieją się wesoło
od ucha do ucha!

Kolorowych i spokojnych Świąt!