Z dala od siebie

#Zostańwdomu i zabierz dzieci w kulinarną podróż!

Akcja #zostańwdomu stała się nieodłączną częścią naszego życia. Doceńmy więc to, co mamy – możliwość spędzenia tego czasu z bliskimi. I pomimo, że wszyscy doskonale wiemy, jak trudno jest połączyć rolę rodzica z nauką oraz pracą zdalną, nie poddawajmy się! Jest wiele aktywności, które pomogą wam zbudować wyjątkową więź i zapewnią dobrą zabawę wszystkim domownikom!

Przekonała się o tym Agata – autorka bloga Pomysłowa Mama, która postanowiła podzielić się z nami przepisem nie tylko na udaną zabawę, ale również na pyszną pizzę. My natomiast dołączamy playlistę, która nie tylko przemyci do waszych domów prawdziwy włoski klimat, ale zadba również o dobre nastroje.
Do dzieła! Playlista na Spotify - Zakręć pizze.

Matka z dwójką dzieci w króliczych uszach i z pędzelkami w ustach

Wszystkie ręce na pokład!

Gotowanie dla trójki nastolatków, przedszkolaka, wegetarianina i wybrednego kulinarnie kota, to nie lada wyzwanie. Wiadomo jednak nie od dziś, że praktyka czyni mistrza, dlatego sztukę tę udało nam się opanować prawie do perfekcji. Trwająca obecnie kwarantanna zaostrzyła wszystkim domownikom apetyty, a najlepszym rozwiązaniem na zapełnienie pustych brzuchów, bez sporów i zbędnego wymyślania, jest zachęcenie każdego z osobna do wspólnego gotowania! Tak więc… wszystkie ręce na pokład, działamy wspólnie, a co najważniejsze – dobrze się przy tym bawimy!

Smacznie, przyjemnie, pożytecznie!

Doświadczenie macierzyńskie oraz chęć zachowania kondycji psychicznej w nienaruszonym stanie nauczyły mnie, że dzieci zdecydowanie chętniej jedzą posiłki, w przygotowaniu których same uczestniczą. Domowa izolacja nie musi być więc powodem do sporów, szczególnie w kuchni. Wręcz przeciwnie – jest to idealna okazja do zacieśniania więzi. Od czego zacząć? Zróbcie wspólny przegląd zasobów lodówki, ucząc tym samym dzieci świadomego i odpowiedzialnego wykorzystania produktów. Pizza to zawsze nasz pierwszy wybór. Zdradzę wam również, że czasami korzystamy z szybkich rozwiązań i wykorzystujemy gotowy spód. Zdecydowanie częściej wybieramy jednak wersję w pełni domową. Bazujemy na znalezionych w domu składnikach i dopasowujemy je do preferencji każdego z rodziny. Ten włoski przysmak uwielbiają wszyscy. Każdy jednak w innym wariancie smakowym.

Pizza z twistem!

Pracę nad pizzą zaczynamy od przydzielenia zadań każdemu domownikowi. Kiedy ja zagniatam ciasto, dzieci zajęte są siekaniem, krojeniem czy mieszaniem. Wszystkie przygotowane przez młodych pomocników składniki umieszczamy na stole i komponujemy ulubione wersje włoskich placków! Do naszych faworytów należą – „serówka”, pizza z owocami morza, wegetariańska, klasyczna margarita oraz „szyneczkowa”. Jak sami widzicie, część z nich wyróżnia się nazwami, które nadaliśmy im wspólnie. Często dodajemy całości odrobinę twista, spontanicznie komponując składniki, które udało nam się znaleźć w lodówce. Swoją pizzę najchętniej urozmaicam brokułami oraz szpinakiem. A teraz czas na przepis!

A teraz czas na przepis!

Przepis

Ciasto (jedna porcja):

 • 250g mąki
 • 1 łyżka oliwy
 • 150ml ciepłej wody
 • 25g dorżdży świeżych
  lub 7g instant
 • niepełna łyżeczka soli
 • niepełna łyżeczka cukru

Sos pomidorowy

 • koncentrat lub przecier
 • oregano
 • tymianek

Sos czosnkowy

 • jogurt grecki
 • majonez (według uznania)
 • czosnek
Trzy jaja na dłoni z tekturowymi uszami i namalowanymi pyszczkami królików

Zadanie dla rodzica

Rozpuszczone w wodzie drożdże łączymy z cukrem i odstawiamy na kilka minut. Następnie wsypujemy mąkę oraz sól. Całość ugniatamy, dodając oliwę. Wyrobione ciasto pozostawiamy do wyrośnięcia (ok. 1 h). Dodatkowa informacja: Aby przygotować ciasto na cztery pizze, mnożę ilość składników przez 4. Następnie tworzę z nich kulki i przykrywając ściereczką, zostawiam do wyrośnięcia. Po upływie godziny wyjmuję poszczególne kuleczki i ugniatając je pojedynczo, formuję okręgi lub prostokąty. Następnie układam spody na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.

Dzieci do zadań specjalnych

Pierwszy pomocnik zostaje oddelegowany do działu sosów. Zaczynamy od pomidorowego, który stanowi bazę pizzy, a następnie przechodzimy do naszego ulubionego – czosnkowego. Podczas gdy przedszkolak miesza i wkłada składniki do osobnych miseczek, drugie – starsze – dziecko sieka pieczarki, oliwki, wędliny oraz pozostałe skarby znalezione w lodówce. Ostatniemu rodzinnemu kucharzowi przypada ucieranie oraz siekanie wszystkich serów.

Dekorowanie odbywa się indywidualnie. Każdy zajmuje się swoim kawałkiem lub całą pizzą. Zasada jest prosta: zjadasz to, co zrobisz - nie ma marudzenia. Zresztą takowe praktycznie nigdy się nie zdarza - w końcu każdy serwuje sobie to, co lubi najbardziej!

Spróbujcie takiej wspólnej "pizzowej extrawaganzy" - pysznej
i wygodnej alternatywy dla codziennego gotowania obiadów. Pizza rządzi, a ta przygotowana razem... smakuje jeszcze lepiej. Polecam!

Agata Skjold www.pomyslowamama.pl
Żółty i biały króliczki z origami na czerwonym tle

A jeśli macie w sąsiedztwie osobę, która może w obecnej sytuacji potrzebować wsparcia lub pomocy, przyrządźcie pizzę również dla niej.
Zapewniamy, że praca nad żadnym z kawałków nie przysporzy Wam tyle satysfakcji oraz radości. Z dala od siebie.

Bądźmy dla siebie.
Amica for others.