Od A do G, czyli o nowych etykietach energetycznych

Wprowadzane zasady dotyczące etykiet energetycznych mają zapewnić lepszą czytelność etykiet i miejsce dla jeszcze bardziej wydajnych produktów. Wdrożenie zmian przypada na rok 2021, ale nie będzie dotyczyło wszystkich grup produktowych objętych etykietowaniem.

Tak było

Stara etykieta energetyczna

Tak jest

Nowa etykieta energetyczna

Co się zmienia

1

Znikają plusy, a pojawiają się nowe klasy energetyczne (A-G) oznaczone nowymi kolorami – produkt o tej samej wydajności co wcześniej zostaje przyporządkowany do nowej klasy

2

Klasa A dedykowana jest urządzeniom najbardziej zaawansowanym

3

Pojawia się kod QR kierujący do internetowej karty produktu w bazie EPREL

4

Pojawiają się nowe piktogramy informujące o cechach danego urządzenia

5

Pojawia się skala klas hałasu– urządzenia najcichsze otrzymują klasę A, a najgłośniejsze klasę D

6

Zmieniają się zasady wyliczeń parametrów urządzenia, np. w przypadku pralek i zmywarek

Co zostaje takie samo

Wydajność produktów

Pozostają one w tym samym stopniu przyjazne dla środowiska, ale przyporządkowuje się je do nowych klas energetycznych (nowego koloru).

Nowa etykieta bez plusów - przeskalowanie / Powrót do przeszłości, ale ze zmianą skali

Nowe przepisy unijne przywracają skalę efektywności energetycznej sprzed prawie dwudziestu lat – od A do G, bez znaków plus. Etykiety stają się więc bardziej czytelne dla konsumentów.

Likwidacja plusów oznacza konieczność przeskalowania efektywności produktów. w efekcie modele z najwyższej klasy A+++ trafiły do klasy C lub innej, a te z klasy A+ nawet do klasy G. Nie ma jednak jednej reguły określającej zmianę liter wyniku zmiany skali, z tym że klasy A i B zarezerwowano dla całkowicie nowych, jeszcze oszczędniejszych modeli. Producenci – wśród nich Amica – nieustannie pracują nad rozwojem technologii, co oznacza, że na rynku mogą pojawiać się nowoczesne produkty także w tych najwyższych klasach. w niektórych, bardziej wymagających, grupach produktowych możesz jednak w ogóle nie znaleźć sprzętu oznakowanego literami B lub A.

!

Ważne!

Urządzenia wyposażone w najnowocześniejsze technologie mogą znajdować się w klasach oznaczonych na żółto, pomarańczowo lub czerwono, a nie tylko w klasach „zielonych", jak to miało miejsce na dotychczasowych etykietach.

Kody QR

Każda z nowych etykiet opatrzona jest kodem QR, który po zeskanowaniu przekieruje Cię do dedykowanej strony internetowej z informacjami konsumenckimi dla danego modelu. W tym miejscu będą także dostępne automatycznie generowane etykiety elektroniczne oraz elektroniczne karty produktu.

Oszczędzanie energii

Ambicje producenta często nie wystarczą. To wybory konsumentów dają mu impuls do poszukiwania kolejnych innowacyjnych rozwiązań. W ten sposób najpopularniejsze dwadzieścia lat temu lodówki w klasie energetycznej C zostały zastąpione przez nowoczesne A+++, zużywające około 80% mniej energii elektrycznej. Pamiętaj: Twoje zakupowe decyzje mogą sprawić, że nowe produkty będą wspinać się po skali efektywności. Amica ponad wszystko ceni sobie Twoje potrzeby.

Najczęstsze pytania
No Questions

Jak jeszcze możemy Ci pomóc?

Instrukcje obsługi i dokumenty
Znajdź instrukcje związane ze sprzętem Amica
Zgłoszenie naprawy
Zgłoś i umów naprawę gwarancyjną oraz pogwarancyjną
Części zamienne
Znajdź części zamienne do swojego sprzętu Amica
Akcesoria
Znajdź akcesoria do swojego sprzętu Amica
Kontakt z Obsługą Klienta
Napisz do działu obsługi klienta i uzyskaj pomoc