Lider na rynku AGD

Amica S.A. to największy polski producent sprzętu gospodarstwa domowego i jedna z najbardziej uznanych firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pomimo rosnącej konkurencji z zagranicy Amica pozostaje liderem na rodzimym rynku z udziałami kształtującymi się na poziomie 18 procent. W ponad połowie polskich domów stoi przynajmniej jedno urządzenie Amica, a rozpoznawalność marki Amica oscyluje wokół 87 procent. Produkty Amica są kojarzone z użyteczną technologią i nowoczesnym designem. Klienci wiedzą, że na Amice mogą polegać. Naszą dominację w kuchni potwierdzamy też rosnącą popularnością w kategorii małych urządzeń AGD.

W 2015 r. przychody Grupy Amica wyniosły 2090 mln PLN, 62 mln więcej niż w 2014 r. Strategia HIT2023 zakłada osiągnięcie 1,2 mld EUR przychodów ze sprzedaży i wygenerowanie wyniku EBITDA na poziomie 107 mln w roku 2023. W listopadzie 2015 r. kapitalizacja spółki przekroczyła 1,4 mld PLN.


Uznanie za granicą

Grupa Amica generuje ponad 65 procent przychodów dzięki sprzedaży na ponad 50 rynkach zagranicznych. Największą popularnością cieszymy się w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. W portfolio marek Grupy Amica znajdują się również zagraniczne marki Gram, Hansa i CDA. Gram to prestiżowa, tradycyjna duńska marka istniejąca od 1901 roku, przejęta przez Amikę w 2001 roku i znana w całej Skandynawii. Hansa to marka kojarząca się z solidną technologią i ciesząca się dużą popularnością na rynkach Europy Wschodniej. CDA to brytyjska marka przejęta w 2015 roku i świetnie rozpoznawalna w takich kanałach dystrybucyjnych jak studia mebli kuchennych. Ilość zatrudnionych pracowników we wszystkich fabrykach i biurach w Polsce i za granicą sięga 2500 osób.

Uznanie za granicą potwierdzają też prestiżowe nagrody przyznawane przez międzynarodowe instytucje. W 2012 roku Amica otrzymała najwyższe wyróżnienie w świecie designu za piekarnik Zen. Red Dot Design Award: Best of the Best - tym tytułem może pochwalić się jak dotychczas tylko jedno urządzenie opracowane i wyprodukowane w Polsce.

W tym największym konkursie designerskim na świecie bierze udział blisko dwanaście tysięcy firm i podmiotów z ponad sześćdziesięciu krajów. Już w 2010 roku nasz piekarnik Integra Smart otrzymał wyróżnienie Red Dot Design Award: Honourable Mention. Ten sam produkt został uznany za Produkt Roku 2010 przez brytyjski magazyn Get Connected. Z kolei nowa linia Amica IN. w 2015 roku została doceniona dwukrotnie: Red Dot Award oraz iF Design Award.